WORLDWIDE SURVEY OF FITNESS TRENDS FOR 2017

fitness_4_zdjecia

 

Po raz pierwszy w raporcie pojawiło się Exercise is Medicine – jesteśmy niezmiernie dumne, że należymy do tak ważnej ogólnoświatowej inicjatywy.

O co właściwie chodzi w tym raporcie?

Już 11  raz American College of Sports Medicine Health & Fitness Journal publikuje wyniki raport dotyczącego trendów  w branży fitness na rok 2017

Badanie zostało wykonane z wykorzystaniem skali Likarta i wysłane w formie elektronicznej ankiety (SurveyMonkey) do 24 296 profesjonalistów z całego świata. Ponieważ jest to badanie trendów respondenci byli proszeni o zróżnicowanie pomiędzy trendem a chwilową modą.

Cały raport jest w większości powtórzeniem trendów z zeszłego roku i tak w kolejności wymieniane są:
1. Wearable technology -podręczne technologie – inteligentne zegarki, opaski, które nie tylko wskazują parametry treningowe, ale również monitują, kiedy użytkownik jest zbyt mało aktywny.
2. Body weight training – trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Na popularność tych ćwiczeń wpływa to, że są efektywne i można je wykonywać wszędzie bez żadnego sprzętu.
3. HIIT – High Intensity Interval Training – podnoszący metabolizm, 20-30 minutowy trening interwałowy.
4. Educated, certified, and experienced fitness professionals – wykształceni, certyfikowani, doświadczeni trenerzy fitness. Zapowiadany jest wzrost liczby specjalistów w tej dziedzinie i zwraca się również uwagę na wzrost świadomości klientów, co do kwalifikacji trenerów.
5. Strength training – trening siłowy. Mówi się o tym, że skończyły się czasy, kiedy królował trening kardio. Coraz większą wagę przykłada się do korzyści płynących z treningu siłowego, w tym również skierowanego do kobiet i wpływającego na zwiększenie metabolizmu.
6. Group training – trening w grupach nadal modny i nie widać, aby miał tendencje spadkowe. W Ameryce, jego znaczenie wzrosło wraz z kryzysem w roku 2008, kiedy dla wielu Amerykanów trening personalny okazał się zbyt kosztowny.
7. Exercise Is Medicine -to globalna inicjatywa,która zachęca lekarzy pierwszego kontaktu do włączenia aktywności fizycznej do leczenia osób z chorobami przewlekłymi przy współpracy z wykształconymi w tym kierunku trenerami.
8. Yoga –ACSM zauważa, że powodzeniem cieszą się zarówno tradycyjne zajęcia Ashtanga, Hatha, Vinyasa, jak i na popularności zyskują nowe formy, jak aerial yoga, hot yoga, and rope wall yoga.
9. Personal training, w przypadku tego trendu ACSM zwraca uwagę na zwiększenie edukacji trenerów. Coraz więcej z nich poszerza swoją wiedzę i zwiększa kwalifikacje, aby przetrwać na nasyconym i wymagającym rynku.
10. Exercise and weight loss, ten trend jest obecny od samego początku w raporcie ACSM, czyli od 2006 r. Nie maleje znaczenie zintegrowanych planów dietetyczno-treningowych.

Na pozostałych miejscach znalazły się:programy dla osób starszych, trening funkcjonalny,trening outdoorowy,grupowy trening personalny,wellness coaching i corporate wellness,czyli dbanie o zdrowie pracowników.

Wyjątkowe znaczenie w raporcie przywiązuje się do trendu Exercise is Medicine ,który pierwszy raz pojawił się w badaniu i osiągnął bardzo wysokie 7 miejsce.
Ta globalna inicjatywa obecna jest już w 45 państwach na świecie, którą mamy ogromną przyjemność reprezentować w Polsce. Fitness Medyczny to kompleksowe połączenie medycyny i sportu mające na celu poprawę stanu zdrowia i kondycji fizycznej dzięki współpracy lekarza i trenera w prowadzeniu programów aktywności fizycznej.Fitness medyczny kierowany jest do osób chorych przewlekle,a także zdrowych,które dzięki odpowiednio zaplanowanej aktywności fizycznej chcą poprawić przebieg swojej choroby lub zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Swoje działania i specjalistyczne programy prozdrowotne prowadzimy już od 6 lat, doświadczeniem i wiedzą zdobytą przez te wszystkie lata chcemy się dzielić z innymi lekarzami i trenerami w cyklu specjalistycznych kursów i kongresów. Wkrótce szczegóły. Zapraszamy.

Ania Mrożek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *